Trójkolorowi pierwszym finalistą Turnieju o Puchar Prezesa Górnika Zabrze

04.08.2022
GOR
WYB

Turniej o Puchar Prezesa Górnika Zabrze to tradycyjne sierpniowe rozgrywki, cieszące się superligową obsadą. Tak też jest w tym roku, choć turniej rozpoczyna się nieco wcześniej - bo już na początku miesiąca. W pierwszym meczu Górnik Zabrze zmierzył się z Torus Wybrzeżem Gdańsk i po wyjątkowo wyrównanym starciu zameldował się w finale.

Górnik Zabrze - Torus Wybrzeże Gdańsk 29:28 (12:15)

Górnik: Liljestrand, Kazimier, Wyszomirski - Molski 2, Tokuda 1, Szabat, Łyżwa 1, Bachko 1, Artemenko 3, Krawczyk 1, Mrozek, Kaczor 2, Mauer 10, Kohrs, Bykowski, Wąsowski, Ilchenko 4, Rutkowski 1, Przytuła 3. Trener: Marcin Lijewski

Kary: 10 minut (Tokuda 2, Wąsowski, Rutkowski, Przytuła)

Karne: 2/3

Wybrzeże: Poźniak - Powarzyński 1, Milicević 2, Pieczonka, Papina 1, Jachlewski 2, Kosmala 4, Papaj, Będzikowski 3, Tomczak 5, Davidović 3, Stępień 5, Żmavc, Woźniak 1. Trener: Mariusz Jurnikiewicz

Kary: 2 minuty - Żmavc

Karne: 3/6

Relacja meczowa

Obie drużyny rozpoczęły od serii pomyłek, nawet przy rzutach karnych. Prawdziwe granie rozpoczęło się dopiero około ósmej minuty, kiedy zaledwie w ciągu dwóch minut ze stanu 0:0 wynik sięgnął remisu 3:3. Wtedy jednak lepiej zaczęli prezentować się goście. Mateusz Kosmala zaczął trafiać dosłownie raz za razem, wyprowadzając Wybrzeże na prowadzenie 6:4. Zabrzanie mieli ewidentny problem  z przebiciem się przez środkową strefę defensywy gdańszczan. Sami gospodarze tymczasem w tej strefie raczej nie mogli się popisać. Zabrzanie próbowali gonić wynik, ale pomorscy rywale wciąż prowadzili jednym-dwoma trafieniami. A później nawet... sześcioma. Gospodarze zerwali się jeszcze w końcówce, zmniejszając nieco straty. Ostatecznie jednak  na przerwę schodzili ze spuszczonymi głowami, przegrywając 12:15.

W drugiej połowie gry zabrzanie prędko odrobili straty, doprowadzając do wyrównania 16:16. Pomogła im jednak niemoc gdańszczan przy rzutach karnych, których zmarnowali aż dwa w zaledwie dwie minuty. Dwa trafienia Jakuba Będzikowskiego znów dały Wybrzeżanom prowadzenie, ale Bachko i Molski znów dali remis. Kolejne minuty były wymianą ciosów. Oba zespoły na równi trafiały i na równi się myliły. Wreszcie Patryk Mauer swoją siódmą bramką w tym meczu dał zabrzanom pierwsze prowadzenie (23:22) w 47. minucie meczu! W końcówce lepiej zaprezentowali się Górnicy, ale wciąż odczuwali na karku zimny oddech gdańszczan. Ostatecznie jednak zdołali wygrać 29:28, meldując się w finale turnieju.