Kadrowy raport: młodzi górą!

Autor
Zaktualizowany: Styczeń 7, 2019

Choć NMC Górnik Zabrze rozpoczął przygotowania do rundy wiosennej już 3 stycznia, to skład daleki jest od optimum. Prócz kilku zawodników, którzy leczą kontuzje, zabrzanie mają spore grono kadrowiczów. Przedstawiamy skrócony raport ich wyników z ostatnich dni.

Reprezentacja Polski w ostatnich dniach wzięła udział w 44. Memoriale Domingo Barcenasa w Hiszpanii. Pierwszym rywalem biało-czerwonych była reprezentacja Białorusi. Polacy mieli spore problemy z defensywą, co ułatwiało rywalom akcje rzutowe. Jedynymi jasnymi punktami w składzie była skuteczność Arkadiusza Moryty, praca Kamila Syprzaka i świetna dyspozycja Mateusza Korneckiego (10 interwencji na 18 rzutów w pierwszej połowie!). Do przerwy wygrali nasi wschodni sąsiedzi 17:16. W drugiej połowie spotkanie było dość wyrównane, choć to Polacy zdołali wyjść na prowadzenie. Zdecydowała fatalna końcówka i brak skuteczności, a mecz zakończył się wynikiem 30:28. Najlepszym zawodnikiem naszej reprezentacji wybrano Mateusza Korneckiego, przy okazji autora jednej bramki.

Dobrze spisał się też Jan Czuwara, który zdobył dwa trafienia. To był jednak początek jego festiwalu strzeleckiego.

Już następnego dnia Polacy zmierzyli się z Mistrzami Europy, reprezentacją Hiszpanii. Polacy od początku pokazali się ambitnie i choć ciągle musieli gonić wynik, różnicy klas jednak nie było. O ostatecznym wyniku 34:28 (17:16) zadecydowały ostatnie minuty, kiedy Hiszpanie (z dwoma braćmi Dujszebajew w składzie!) naprawdę się rozkręcili. Najlepszym Polakiem znów wytypowano Mateusza Korneckego, a Jan Czuwara zdobył aż sześć trafień.

O ostatecznym wyniku w turnieju miał zadecydować mecz z Arabią Saudyjską, która również zanotowała dwie porażki w rozgrywkach. Tu jednak Polacy pokazali różnicę klas i notowali solidną przewagę, wygrywając ostatecznie aż 28:19 (16:9). Co ciekawe, to Saudyjczycy  – 4. zespół mistrzostw Azji – 11 stycznia rozpoczną mistrzostwa świata spotkaniem z Austrią. Najlepszym zawodnikiem biało-czerwonych wybrano Jana Czuwarę, który zdobył aż osiem bramek! Kolejny dobry występ zaliczył również Mateusz Kornecki.

Następną okazją do zdobywania doświadczenia przez nasz młody zespół będą towarzyskie mecze w szwajcarskim Zug z tamtejszą reprezentacją zaplanowanie na 11 i 12 stycznia.

W międzyczasie reprezentacja Czech z Martinem Galią w składzie rozegrała mecz kontrolny przed eliminacjami do Mistrzostw Europy z reprezentacją Niemiec. Mecz był dość jednostronny i nasi południowi sąsiedzi przegrali 32:24 (17:13). Trzeba im jednak oddać, że spotkanie miało na celu wprowadzenie wielu młodych zawodników, którzy ogrywani byli dotychczas w kadrze B. Dobry występ zaliczył Martin Galia, bramkarz NMC Górnika, który po meczu komentował je tymi słowami: – Szkoda, że nie udało nam się grać na podobnym poziomie obu połów. Ale możemy być zadowoleni z występu i zdecydowanie pomoże on nam w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy.  Dla niektórych chłopców może to być mecz, którego nigdy nie doświadczyli. Gra przed takim tłumem 10 tysięcy kibiców to wspaniała szkoła i możliwość uświadomienia sobie, że światowa piłka ręczna działa inaczej niż w Czechach – mówił.

Również ciężkie boje toczy Iso Sluijters w barwach holenderskiej kadry. Od 3 do 6 stycznia grał w turnieju towarzyskim, który odbywał się w Norwegii. 10 i 11 stycznia Holendrzy spędzą na Słowacji i zagrają sparingi z reprezentacjami właśnie Słowaków oraz Rumunów.

W zakończonym już turnieju Gjensidige w Norwegii w pierwszym meczu Oranje ulegli Brazylijczyków 35:32 (18:14). Kolejnego dnia przegrali także z gospodarzami 36:29. W ostatnim spotkaniu nie sprostali Islandczykom i ulegli 27:23.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.