Klub

preses-bogdan-kmiecikBOGDAN KMIECIK
Prezes Zarządu

Bogdan Kmiecik jest prezesem zarządu Górnik Zabrze. Dzięki jego zaangażowaniu zabrzański klub z tradycjami rozbłysnął znów dawnym blaskiem. Według rankingu Głosu Zabrza pan prezes jest także jednym z najbardziej wpływowych ludzi w mieście.

O związkach z piłką ręczną:

– Trenowałem piłkę ręczną jako junior. Rozpocząłem tę przygodę w wieku 14 lat, zakończyłem około cztery lata później. Wszystko zaczęło się od tego, że w szkole kazano nam grać w piłkę ręczną, potem spodobało mi się to i tak zostało. W wieku około 19 lat porzuciłem sport i zająłem się biznesem. Moje związki ze sportem ograniczały się do oglądania zawodów w telewizji.

O innych sportach:

– Oprócz piłki ręcznej przez jakiś czas biegałem, ale wszystko to amatorsko. Kiedy miałem 19 lat grałem w hokeja w Niemczech, to była trzecioligowa drużyna. Regularne też gram w tenisa, jeżdżę na nartach i rowerze.

O sponsoringu:

– Sponsoring zaczął się trochę przypadkowo. Wybudowaliśmy w Zabrzu nowy zakład pracy i chcieliśmy się pokazać w mieście jako pracodawca. Szukaliśmy możliwości zareklamowania naszej firmy. Miałem sentyment do piłki ręcznej. Z Markiem Kąpą grałem w jednej drużynie, znałem Franciszka Michóra, więc wspólnie zaczęliśmy budować zespół. Miałem pewne zdolności, powiedzmy, managerskie toteż od strony administracyjnej było mi łatwiej poprowadzić taki klub, niż komuś kto nie ma tych umiejętności.

O pracy zarządzie:

– Wiele rzeczy w życiu jest ciężkich, jak chociażby biznes. Ale kiedy pomyśli się ile to daje przyjemności to przestaje mieć znaczenie złożoność tej pracy. Bywa ciężko, ale potem można patrzeć na zwycięstwa takie jak 25:20 nad Azotami Puławy czy 30:26 nad Vive Targami Kielce. To daje naprawdę ogromną satysfakcję.


FRANCISZEK MICHÓRWiceprezes Franciszek Michór
Dyrektor ds. sportowych

Franciszek Michór w Górniku Zabrze pełni funkcję dyrektora. Z piłką ręczną, w tym z Pogonią Zabrze jest związany od prawie 30 lat.

– Moją przygodę z piłką ręczną zacząłem w 1973 roku. Wtedy podjąłem treningi w Pogoni Zabrze jako junior, potem jako senior. W 1979 roku, rok po tym jak dołączyłem do zespołu seniorów, przeniosłem się do Grunwaldu Halemba. Chciałem grać, a w Pogoni miałbym na to małe szanse, bo ówczesna drużyna była bardzo mocna. Po kolejnym roku przeszedłem do Polonii Łaziska, tam grałem do 1990 roku, kiedy to zamknąłem karierę sportową.

Ale na tym nie zakończyłem swoich związków ze sportem. „Bawiłem się” potem, fundując nagrody, puchary dla Pogoni. Od 2007 roku znów podjąłem się pomocy zabrzańskiemu zespołowi piłki ręcznej, tym razem od strony administracyjnej. Rozpocząłem pracę w zarządzie klubu, którą kontynuuję do teraz. A jest to ciężka, wyczerpująca praca, gorsza niż gra na boisku!