Turniej im. Błogosławionego Księdza Jana Machy już w weekend!

Autor
Zaktualizowany: 29 listopada, 2021

Już w najbliższy weekend odbędzie się Turniej Piłki Ręcznej im. bł. ks. Jana Machy dla młodziczek oraz juniorów młodszych. W dwudniowych rozgrywkach udział weźmie łącznie 12 zespołów, w tym aż trzy z Zabrza – męskie Górnik Zabrze i UKS 31 Rokitnica oraz dziewczęcy SPR Pogoń 1945 Zabrze.

Sobotnie rozgrywki eliminacyjne odbędą się na Hali Pogoń. Niedzielne finały planowane są w Ośrodku Sportowym MOSiR Katowice w Szopienicach. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na plakacie.

Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Był aktywnym szczypiornistą w młodości. Grał w zespole Azoty Chorzów, sięgając po tytuł Mistrza Śląska, a także wicemistrza Polski. , ale także działaczem ruchu oporu w trakcie II Wojny Światowej. Wtedy też został ujęty przez Nazistów i 2 grudnia zamordowany w więzieniu w Katowicach. W tym roku, 20 listopada, został beatyfikowany.

25 listopada 2021 Rada Miasta Rudy Śląskiej podjęła uchwałę stanowiącą, że rondo w tej miejscowości u zbiegu ulic Wolności, Magazynowej i Wiktora Brańskiego w dzielnicy Ruda będzie nosić imię bł. ks. Jana Machy.

Musisz się zalogował, żeby dodać komentarz Login