Górnik Zabrze handball

Thriller dla Górnika!

14.05.2022
GOR
GWA

Wszyscy wiedzieli, że spotkanie Górnika i Gwardii będzie pełne emocji. Ale nikt nie spodziewał się, że zwrotów akcji będzie więcej niż w powieściach Agathy Christie i Alfreda Hitchocka razem wziętych! Wreszcie zwycięstwo wyszarpali Trójkolorowi, wygrywając w ostatnich minutach 29:25! 

Górnik Zabrze – Gwardia Opole 29:25 (14:12)

Górnik:  Skrzyniarz – Molski 4, Sladkowski, Łyżwa 1, Artemenko 2, Krawczyk 1, Gogola 4, Ivanytsia 3, Dudkowski 4, Kaczor 5, Bykowski, Adamuszek, Ilchenko, Rutkowski 1, Przytuła 4. Trener: Marcin Lijewski
Kary: 10 minut (Dudkowsk i2, Byukowski, Adamuszek, Przytuła)

Karne: 2/3

Gwardia: Ałaj, Lellek, Malcher – Ścisłowicz 1, Klimenko, Sosna 3, Fabianowicz 3, Zarzycki 5, Klimków, Solovev, Jankowski 4, Mauer 5, Milewski, Morawski, Stefani, Monczka 4. Trener: Rafał Kuptel
Kary: 12 minut (Fabianowicz, Klimków, Jankowski 2, Milewski 2)

Karne: 2/2

Relacja meczowa

Mecz rozpoczął się od dwóch szybkich trafień Gwardii Opole. Trójkolorowi nie potrafili znaleźć drogi do bramki strzeżonej przez Adama Malchera. Szanse znalazły się dopiero, gdy karę dwóch minut za faul na Łukaszu Gogoli otrzymał Mateusz Jankowski. Zabrzanie zdołali zremisować. Było to jednak trudniejsze, bo wykluczenie otrzymał także Michał Adamuszek i oba zespoły przez kilkadziesiąt sekund występowały w zredukowanym składzie. Zabrzanie mieli wyraźny problem ze zbudowaniem groźnej sytuacji w ataku. Piłką grali długo i cierpliwie, ale… zdawało się, że z niewielkim zagrożeniem dla bramki. Nieco lepiej wyglądała dyspozycja zabrzan w ataku. Widać było, że sporo pracy było za Dmytro Ilchenką, który o wiele aktywniej niż we wcześniejszych meczach pracował na środku obrony. Gwardziści za to wykorzystywali luki w bokach obrony zabrzan i w czternastej minucie prowadzili już 6:4. Wreszcie nastąpił zryw. Wpierw trafił Gogola, później Kaczor i na niespełna kwadrans przed końcem pierwszej połowy znów był remis. To był jednak fragment gry zabrzan. Gdy goście trafili raz, gospodarze odpowiedzieli dwa razy. Pierwsze prowadzenie w tym meczu dla zabrzan stało się ich łupem w 18. minucie. I to było tylko paliwo, które zabrzanie skrzętnie wykorzystali. Dublet Molskiego, imponujące okienko Dudkowskiego, fantastyczny Skrzyniarz w bramce i było już 11:8! Gwardii w odzyskaniu kontaktu ewidentnie przeszkadzały kolejne kary. Po 22. minutach mieli ich już cztery na swoim koncie! Wtedy jednak zabrzan dopadły doskonale im znane demony: proste błędy i utrata koncentracji. Rywale jednak wciąż nie potrafili wykorzystać nadarzającej się okazji, bo Górnicy w bramce mieli niezawodnego Skrzyniarza. Jego skuteczność wynosiła aż 43%! Jednak mimo jego wysiłków czterobramkowa przewaga zaczęła się topić, by pierwsze trzydzieści minut meczu zakończyło się wynikiem 14:12 dla zabrzan.

Druga połowa

Drugą połowę rozpoczęli lepiej przyjezdni. Na jedyną bramkę Górnika w pierwszych minutach, karny wykorzystany przez Damiana Przytułę, odpowiedzieli trzy razy z rzędu, zdobywając remis 15:15. Druga bramka dla zabrzan padła dopiero w 39. minucie, kiedy Mateusza Lellka przelobował Dawid Molski. Ton grze jednak wciąż nadawał zespół Gwardii, który wypracował dwubramkowe prowadzenie. Już w 42. minucie przewagi gości dość miał trener Marcin Lijewski, który natychmiast poprosił o chwilę rozmowy ze swoimi zawodnikami. Wniósł drobne poprawki w składzie i głównym celem zabrzan było budowanie długich, ale skutecznie wykończonych akcji. Wreszcie jednak gospodarze nawiązali walkę, głównie po korektach w defensywie. Na kwadrans przed końcem meczu oba zespoły wymieniały się cios za cios. Sędziowie nie szczędzili kar dwuminutowych obu zespołom, co komplikowało rozwinięcie pełnych skrzydeł. Drugi bieg wrzucił Mateusz Jankowski, który zanotował dwa trafienia z rzędu z pozycji i znów to Gwardia prowadziła. Na kłopoty młodzi! Wpierw z trudnej sytuacji trafił Kaczor, a po chwili na listę strzelców rzutem z trzeciego piętra popisał się Przytuła. Prowadzenie Górnikom przywrócił Łukasz Gogola. Zostało sześć minut do końca spotkania, a zabrzanie prowadzili ledwie jedną bramką. Gwardziści jednak zabrakło tlenu. W fantastycznej końcówce na jedno trafienie Gwardii zabrzanie odpowiedzieli aż cztery razy. I to dało im zwycięstwo 29:25.

 

Filmy

Skrót meczu

Mixzone

Najlepsza akcja / akcje meczu

Cały mecz

Wypowiedzi pomeczowe

Film nr 6

Sklep

Wybrane gadżety z naszego sklepu

Klaskacze

Klaskacze

Cena: 8,00
Szalik kibica

Szalik kibica

Cena: 45,00
Replika koszulki meczowej

Replika koszulki meczowej

Cena: 119,00
Pełna oferta

Kontakt

Górnik Zabrze - herb
Górnik Zabrze Piłka Ręczna Spółka Akcyjna

 41-800 Zabrze, ul. Wolności 406
 +48 664 099 466
 sekretariat@handballzabrze.pl
 Sekretariat czynny pn-pt 8.00 – 16.00

 Polityka prywatności
 Dla mediów
 Regulamin masowej imprezy sportowej
 Protokół sanitarno-epidemilogiczny Superliga

Dariusz Czernik
Dariusz Czernik
Dyrektor Klubu

 +48 664 099 466
 czernik@handballzabrze.pl

 

Paweł Franzke
Paweł Franzke
Rzecznik Prasowy

 +48 601 878 708
 franzke@handballzabrze.pl

 

Natalia Skrzydlewska
Natalia Skrzydlewska
Specjalista ds. marketingu

 +48 664 099 466
 marketing@handballzabrze.pl