Polacy postawili się Hiszpanom

19.01.2023

To był dzień faworytów w TAURON Arenie Kraków. Na rozpoczęcie rywalizacji w rundzie głównej wygrywały Francja, Słowenia i Hiszpania. Ci ostatni musieli wspiąć się na wyżyny, by pokonać Biało-Czerwonych, niesionych przez siedem tysięcy wspaniałych polskich kibiców. To był niezły mecz w wykonaniu naszej drużyny, podobnie jak na otwarcie mundialu przeciwko Francji.

Reprezentacja Polski w TAURON Arenie od pierwszych minut przypominała tą, która wyszła naładowana na mecz inauguracyjny mundialu przeciwko Francji. Zespół trenera Patryka Rombla starał się szybko wykańczać akcje, a w obronie neutralizować liderów rywali. Przez dłuższy czas Hiszpanie prowadzili jedną, dwoma bramkami, ale po dwudziestej minucie Biało-Czerwoni wyrównali stan meczu na 10:10. Po chwili rywale odskoczyli, dopiero w samej końcówce pierwszej połowy udało się naszym graczom zmniejszyć dystans na 15:16. Pierwsza część meczu pozwalała wierzyć, że siedem tysięcy kibiców zgromadzonych w TAURON Arenie będzie po przerwie przeżywać jeszcze większe emocje. Widać było, że naszej drużynie wróciła ochota do gry, po dwóch nieudanych występach przeciwko Słowenii i Arabii Saudyjskiej.

W drugiej odsłonie rywale nie pozwolili nam na rozwinięcie skrzydeł. Wprawdzie nadal nieźle w bramce spisywał się Mateusz Kornecki, który pomagał swoim kolegom w zatrzymywaniu ataków rywali, ale przeciwnicy zaczęli być coraz skuteczniejsi. Polacy walczyli do upadłego, wkładając mnóstwo wysiłku w rywalizację z kombinacyjnie grającymi Hiszpanami, ale to rywale przejęli inicjatywę. Przeciwnicy uspokoili w końcu grę i wykorzystali kilka naszych pomyłek. Dzięki temu w 45. minucie prowadzili już 21:17. W 51. minucie czerwoną kartkę ujrzał Patryk Walczak, a Hiszpania prowadziła 24:20. Dowiozła przewagę do końca i zasłużenie wygrała. Z ich punktu widzenia było to bardzo ważne (grają jeszcze trudne mecze ze Słowenią i Francją), dla nas oznacza definitywny koniec szans na awans do ćwierćfinałów.

Równie dobrze co Hiszpanie spisali się w środę pozostali faworyci. Wiele wskazuje na to, że właśnie między Hiszpanią, Francją i Słowenią rozstrzygną się losy awansu do ćwierćfinału. Pierwszym starciem rundy głównej w TAURON Arenie Kraków był mecz Słowenii z Iranem. Dobrze spisująca się ekipa, która w pierwszej fazie rywalizowała w Katowicach z Biało-Czerwonymi, pewnie pokonała Iran, różnicą aż 17 goli. – To dla nas lekcja, surowa, ale bardzo potrzebna – przyznał Vesselin Vujović, selekcjoner reprezentacji Iranu. – Mamy się od kogo uczyć, w kolejnym starciu czekają na nas Francuzi, więc kolejna lekcja będzie bardzo wymagająca – dodaje.

– Jestem bardzo zadowolony, że tak wysoko wygraliśmy – mówi z kolei Blaż Janc, skrzydłowy reprezentacji Słowenii, gracz FC Barcelona. – Ważna jest koncentracja, to nie jest tak że wyjdziesz na boisko i masz już wygraną. Dzisiaj byliśmy gotowi na spotkanie, zrobiliśmy swoje. Przed nami teraz Hiszpania i chcemy się dobrze przygotować do tego spotkania. Dzisiaj poznaliśmy halę w Krakowie, to dobrze, bo żeby liczyć się dalej w walce musimy wygrać z Hiszpanami. Zrobimy wszystko, by tak się stało – dodaje.

Także Francja kontrolowała to, co działo się w starciu z Czarnogórą. Ostatecznie wygrała 35:24. – Zmieniliśmy miasto i halę, chcieliśmy być zatem czujni i gotowi na mecz z Czarnogórą – mówi Luka Karabatić. – Zagraliśmy szczególnie dobrze w obronie w drugiej połowie, rywale nie mogli nas dogonić. W tym momencie chcemy się zregenerować, odpocząć, bo tempo mundialu jest wysokie. Nie myślimy jeszcze o niedzieli i starciu z Hiszpanią, najpierw zagramy z Iranem i musimy być gotowi – dodaje.

Kolejne starcia w Krakowie już w piątek (Polska – Czarnogóra, godz. 20.30), jutro rozpocznie się rywalizacja w drugiej rundzie w katowickim Spodku. Zagrają w niej Norwegowie, Niemcy, Serbowie, Holendrzy, Katarczycy i Argentyńczycy. Z kompletem czterech punktów prowadzą w tej chwili Norwegowie i Niemcy.

Przypomnijmy, że gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi Dostawcami turnieju w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.