Górnik Zabrze handball

Górnik gra o czwartą lokatę, Azoty o honor i…

05.05.2022
GOR
AZO

- Po rozmowie z jednym z zawodników z Puław wiem, że zawodnicy Azotów są sowicie motywowani, by wygrać z Górnikiem w ostatniej serii - przyznał Marcin Lijewski, trener Górnika Zabrze, tuż po starciu z Gwardią Opole. - Tanio skóry nie sprzedadzą, bo nie grają o nic - dodaje.

Relacja meczowa

Choć mogłoby się tak zdawać. Wszak brązowy medal padł ich łupem już kilka tygodni temu. Ale też Puławianie mają sporo do wyjaśnienia z Górnikiem, który dość sensacyjnie po niemrawej jesieni wygrał z Puławami w grudniowym starciu 23:21. Puławianie okazję do zemsty mieli ledwie sześć tygodni później w ramach Pucharu Polski, w którym rozjechali zabrzan aż 31:18. Ale liczy się jednak przede wszystkim liga.

Wszystkie atuty leżą po stronie puławian. Mają silny i równy skład, grają u siebie i mogą rozwinąć skrzydła. Ewentualna porażka zrani jedynie ich dumę, ale nie przyniesie strat w tabeli.

Dla zabrzan ten mecz może stanowić o zachowaniu czwartego miejsca bez oglądania się na rywali. Górnik musi wygrać co najmniej w rzutach karnych. W innym przypadku zaczyna się szacowanie i oglądanie się na MMTS Kwidzyn.

Dla obu zespołów to był wymagający sezon i w obu pojawiały się kontuzje. Te jednak znacząco wpłynęły na zabrzan, którzy w pierwszych tygodniach stracili trzech kluczowych zawodników (Kondratiuk, Bondzior i Galia), a później jeszcze kluczowego obrońcę (Bisa) i na kilka tygodni Gogolę. Straty udało się częściowo załatać ukraińskim naborem, ale jednak straty punktowe z wiosny wciąż są odczuwalne. Wszak puławianie wygrali 19 meczów w tym sezonie (1 po karnych), a Górnik zaledwie czternaście (również 1 po karnych).

Puławianie na papierze wyglądają też o wiele skuteczniej od zabrzan - trafili aż 760 razy do bramek rywali, podczas gdy zabrzanie ledwie 659 razy. Obrona jest na podobnym poziomie - 641 straconych bramek Azotów i 658 Górnika.

Puławianie mają wyjątkowo mocną bramkę. Mateusz Zembrzycki ma na swoim koniec 34,85% obron, Vadim Bogdanow - 33,72%. Zajmują 3 i 4 miejsce w sezonowych statystykach. Wyprzedzają ich Martin Galia (37,50% obron w pięciu meczach) i Andreas Wolff (35,48%). Nieco inaczej układają się statystyki faktycznych obron. Kuba Skrzyniarz zaliczył najwięcej obron w polskiej lidze - aż 229. Puścił 483 bramki. Daje my to 32,16% skuteczności. Jest też w czubie obronionych karnych - obronił 13 prób z 60 prób.

Dla Azotów ma też kto trafiać. Andrii Akimenko trafił 124 razy, w tym 32 razy z linii siódmego metra. Piotr Jarosiewicz na listę strzelców wpisał się 91 razy, Łukasz Rogulski 78 razy, A Michał Jurecki i Rafał Przybylski - po 77 razy. Pierwszy z nich jest też także jednym z najczęściej asystujących w PGNiG Superlidze. Po jego podaniach koledzy trafiali do bramki rywali aż 166 razy.

Mecz więc zapowiada się emocjonująco. Start: sobota, godz. 12.15. A zobaczyć go będzie można także na antenie TVP Sport - w telewizji, aplikacji i na stronie internetowej! Serdecznie zapraszamy!

Sklep

Wybrane gadżety z naszego sklepu

Klaskacze

Klaskacze

Cena: 8,00
Szalik kibica

Szalik kibica

Cena: 45,00
Replika koszulki meczowej

Replika koszulki meczowej

Cena: 119,00
Pełna oferta

Kontakt

Górnik Zabrze - herb
Górnik Zabrze Piłka Ręczna Spółka Akcyjna

 41-800 Zabrze, ul. Wolności 406
 +48 664 099 466
 sekretariat@handballzabrze.pl
 Sekretariat czynny pn-pt 8.00 – 16.00

 Polityka prywatności
 Dla mediów
 Regulamin masowej imprezy sportowej
 Protokół sanitarno-epidemilogiczny Superliga

Dariusz Czernik
Dariusz Czernik
Dyrektor Klubu

 +48 664 099 466
 czernik@handballzabrze.pl

 

Paweł Franzke
Paweł Franzke
Rzecznik Prasowy

 +48 601 878 708
 franzke@handballzabrze.pl

 

Natalia Skrzydlewska
Natalia Skrzydlewska
Specjalista ds. marketingu

 +48 664 099 466
 marketing@handballzabrze.pl