BOGDAN KMIECIK
Prezes Zarządu
Bogdan Kmiecik jest prezesem zarządu Górnik Zabrze. Dzięki jego zaangażowaniu zabrzański klub z tradycjami rozbłysnął znów dawnym blaskiem. Według rankingu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej prezes jest także jednym z najbardziej wpływowych ludzi w mieście.
O związkach z piłką ręczną
Trenowałem piłkę ręczną jako junior. Rozpocząłem tę przygodę w wieku 14 lat, zakończyłem około cztery lata później. Wszystko zaczęło się od tego, że w szkole kazano nam grać w piłkę ręczną, potem spodobało mi się to i tak zostało. W wieku 19 lat porzuciłem sport i zająłem się biznesem. Moje związki ze sportem ograniczały się do oglądania zawodów w telewizji.
O innych sportach
Oprócz piłki ręcznej przez jakiś czas biegałem, ale wszystko amatorsko. Kiedy miałem 19 lat grałem w hokeja w Niemczech, to była trzecioligowa drużyna. Regularne też gram w tenisa, jeżdżę na nartach i rowerze.
O sponsoringu
Sponsoring zaczął się trochę przypadkowo. Wybudowaliśmy w Zabrzu nowy zakład pracy i chcieliśmy się pokazać w mieście jako pracodawca. Szukaliśmy możliwości zareklamowania naszej firmy. Miałem sentyment do piłki ręcznej. Z Markiem Kąpą grałem w jednej drużynie, znałem Franciszka Michóra, więc wspólnie zaczęliśmy budować zespół. Miałem pewne zdolności, powiedzmy, managerskie toteż od strony administracyjnej było mi łatwiej poprowadzić taki klub, niż komuś kto nie ma tych umiejętności.
O pracy w zarządzie
Wiele rzeczy w życiu jest ciężkich, jak chociażby biznes. Ale kiedy pomyśli się ile to daje przyjemności to przestaje mieć znaczenie złożoność tej pracy. Bywa ciężko, ale potem można patrzeć na zwycięstwa takie jak 25:20 nad Azotami Puławy czy 30:26 nad Vive Targami Kielce. To daje naprawdę ogromną satysfakcję.
DARIUSZ CZERNIK
Dyrektor klubu
To osoba nieodłącznie związana ze śląskim sportem. Przez wiele lat był "po drugiej stronie" sportowej rywalizacji, pracując jako dziennikarz katowickiego "Sportu". W ostatnich latach objął kierownictwo nad projektem "Muzeum Sportu" w ramach Muzeum Miejskiego w Zabrzu, tworząc ogromną bazę na temat historii zabrzańskiego sportu, w tym także szczypiorniaka. Jest autorem i współautorem wielu wystaw nawiązujących do sukcesów zabrzańskich sportowców. W styczniu 2020 roku objął stanowisko prezesa piłkarskiego Górnika Zabrze. Za jego kadencji sfinalizowano bodaj najgłośniejszy w Polsce transfer - Lukasa Podolskiego, mistrza świata w piłce nożnej w 2014 roku. Z Górnikiem rozstał się w sierpniu 2021 roku, a po kilku tygodniach został dyrektorem Górnika, klubu piłki ręcznej.
FRANCISZEK MICHÓR
Dyrektor ds. sportowych
Franciszek Michór w Górniku Zabrze pełni funkcję dyrektora. Z piłką ręczną, w tym z Pogonią Zabrze jest związany od prawie 30 lat.
Moją przygodę z piłką ręczną zacząłem w 1973 roku. Wtedy podjąłem treningi w Pogoni Zabrze jako junior, potem jako senior. W 1979 roku, rok po tym jak dołączyłem do zespołu seniorów, przeniosłem się do Grunwaldu Halemba. Chciałem grać, a w Pogoni miałbym na to małe szanse, bo ówczesna drużyna była bardzo mocna. Po kolejnym roku przeszedłem do Polonii Łaziska, tam grałem do 1990 roku, kiedy to zamknąłem karierę sportową.
Ale na tym nie zakończyłem swoich związków ze sportem. „Bawiłem się” potem, fundując nagrody, puchary dla Pogoni. Od 2007 roku znów podjąłem się pomocy zabrzańskiemu zespołowi piłki ręcznej, tym razem od strony administracyjnej. Rozpocząłem pracę w zarządzie klubu, którą kontynuuję do teraz. A jest to ciężka, wyczerpująca praca, gorsza niż gra na boisku!