Górnik Zabrze handball

Polacy awansują na Mistrzostwa Świata!

13.05.2024

Reprezentacja Polski mężczyzn pokonała na wyjeździe Słowację (33:25) w ramach rewanżowego spotkania kwalifikacyjnego dwumeczu do Mistrzostw Świata 2025. Biało-Czerwoni odrobili straty poniesione w ERGO Arenie i po raz osiemnasty w historii awansowali na czempionat globu!

Słowacja – Polska 25:33 (12:15)

Polska: Skrzyniarz, Jastrzębski – Przytuła 2, Bis, Paterek 3, Pietrasik 4, Powarzyński 1, Czuwara 8, Adamski, Syprzak 10, Moryto 3, Gębala 2, Szyszko, Doniecki, Sroczyk, Papina

Słowacja: Zernovic, Chupryna – Hlinka 2, Briatka 3, Kucsera, Machac 1, Fenar 2, Kravcak, Prokop 2, Duris 2, Toth, Mital, Moravcik 2, Smetanka 6, Urban 2, Misovych 3

 

Podopieczni selekcjonera Marcina Lijewskiego udali się na Słowację z jasnym celem: wywalczyć osiemnasty w historii, a trzeci z rzędu awans na mistrzostwa świata. Aby tak się stało, Biało-Czerwoni musieli w niedzielę pokonać reprezentację Słowacji i odwrócić losy dwumeczu, w którym “po pierwszej połowie” przegrywali wynikiem 28:29. Pewny awans naszej drużynie zapewniało minimum dwubramkowe zwycięstwo. Jeśli mecz miał zakończyć się jednak zwycięstwem Biało-Czerwonych różnicą jednego trafienia, o promocji zadecydować miała seria rzutów karnych.

Biało-Czerwoni pojawili się w Topolczanach w lekko zmienionym składzie. Porównując z “szesnastką” delegowaną do gry w Gdańsku, w protokole meczowym zabrakło Krystiana Witkowskiego, Konrada Pilitowskiego i Pawła Dudkowskiego na rzecz Marcela Jastrzębskiego, Antoniego Donieckiego i Jana Czuwary.

I to właśnie ostatni z wymienionych otworzył wynik niedzielnego spotkania. Obok Czuwary w pierwszym składzie reprezentacji Polski wyszli także Marcel Jastrzębski, Jakub Szyszko, Arkadiusz Moryto, Paweł Paterek, Ariel Pietrasik i Kamil Syprzak.

Po kilku chwilach wymiany gol za gol jako pierwsi inicjatywę przejęli gospodarze. Słowacy rzucili dwa gole z rzędu i po 6. minutach prowadzili 5:3. Na szczęście, nasi zawodnicy w ciągu zaledwie pięciu minut zniwelowali straty i po chwili tablica wyników znów wskazywała remis (6:6).

W poczynania obu ekip wkradła się nerwowość. Stawka spotkania spowodowała, że żadna ze stron nie ustrzegła się prostych błędów, ale Biało-Czerwoni z minuty na minutę łapali coraz lepszy rytm.

Pełną dominację Polacy osiągnęli krótko po upływie pierwszego kwadransa. Biało-Czerwoni uszczelnili defensywę, dzięki czemu ułatwione zadanie w bramce miał Marcel Jastrzębski. W ataku błyszczał za to Jan Czuwara, który rzucił aż trzy bramki z rzędu. Łącznie nasi kadrowicze popisali się serią aż pięciu goli, efektem czego w 21. minucie wypracowali cztery trafienia zaliczki (11:7).

Do końca pierwszej połowy Polacy utrzymali trzy “oczka” przewagi (15:12). Korzystnego wyniku dla polskiej drużyny pilnował Marcel Jastrzębski, który potrafił zatrzymać rywali nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Oprócz Czuwary, w naszym ataku błyszczał także Kamil Syprzak.

Po zmianie stron Polacy konsekwentnie utrzymywali wypracowaną zaliczkę. Wciąż regularnie punktowali Czuwara i Syprzak, w drugiej linii dobrze odnalazł się rozgrywający 100. mecz w kadrze Arkadiusz Moryto, a na środku obrony twardo walczyli Bartłomiej Bis i Maciej Gębala. Dobrą zmianę w polskiej bramce dał także Jakub Skrzyniarz. Dystans dzielący obie ekipy wciąż utrzymywał się na poziomie około pięciu goli. Kwadrans przed końcem Biało-Czerwoni prowadzili 24:19. W tym czasie debiut w seniorskiej kadrze zaliczył Antoni Doniecki.

W ostatnim fragmencie Polacy kontrolowali przebieg meczu i wciąż stopniowo powiększali różnicę, która ostatecznie wyniosła osiem “oczek” (33:25). Biało-Czerwoni zagrali zdecydowanie lepszy mecz niż w Gdańsku i z nawiązką odrobili starty poniesione w ERGO Arenie, zapewniając sobie bilet na najbliższe mistrzostwa świata. Kolejne świetne zawody w biało-czerwonej koszulce rozegrał Kamil Syprzak, który tym razem zdobył aż dziesięć goli. Na uwagę zasługuje także niemal bezbłędny występ Jana Czuwary (8/9), który powrócił do narodowego składu po dłuższej przerwie.

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2025 będą dwudziestą dziewiątą odsłoną czempionatu globu, który odbędzie się w Chorwacji, Danii i Norwegii w dniach od 14 stycznia do 2 lutego 2025 roku. Losowanie fazy grupowej zaplanowane jest na koniec maja.

Sklep

Wybrane gadżety z naszego sklepu

Klaskacze

Klaskacze

Cena: 8,00
Szalik kibica

Szalik kibica

Cena: 45,00
Replika koszulki meczowej

Replika koszulki meczowej

Cena: 119,00
Pełna oferta

Kontakt

Górnik Zabrze - herb
Górnik Zabrze Piłka Ręczna Spółka Akcyjna

 41-800 Zabrze, ul. Wolności 406
 +48 664 099 466
 sekretariat@handballzabrze.pl
 Sekretariat czynny pn-pt 8.00 – 16.00

 Polityka prywatności
 Dla mediów
 Regulamin masowej imprezy sportowej
 Protokół sanitarno-epidemilogiczny Superliga

Dariusz Czernik
Dariusz Czernik
Dyrektor Klubu

 +48 664 099 466
 czernik@handballzabrze.pl

 

Dominik Zawadzki
Rzecznik Prasowy
Specjalista ds. social media

 +48 512 543 124
 zawadzki@handballzabrze.pl

 

Natalia Skrzydlewska
Natalia Skrzydlewska
Specjalista ds. marketingu

 +48 664 099 466
 marketing@handballzabrze.pl